Terapia IFS 

Praca według modelu IFS (Internal Family System) SWR (System Wewnętrznej Rodziny) opiera się na założeniu o wielorakości naszego umysłu. Oznacza to, że naturalnym stanem naszego umysłu jest posiadanie subosobowości, czyli części osobowości, które uaktywniają się w zależności od różnych bodźców czy sytuacji. Praca z praktykiem IFS opiera się procesie poznawania subosobowiści i nawiązywania z nimi ufnej relacji z poziomu Self (prawdziwe „Ja"), aby uzdrowić i zintegrować całą wewnętrzną rodzinę.

 

Każdy z nas, myśląc o sobie ma poczucie spójnej całości, posiadającej jeden umysł wraz z całym wachlarzem emocji, uczuć i myśli. Istnieje przekonanie, że nasze zachowania, myślenie, obawy stanowią o tym jacy jesteśmy w całości. Ile razy mówiłeś sobie: taki po prostu jestem, jestem nerwowy, jestem słaby, jestem gorszy, jestem bezwartościowy.

A gdyby tak zajrzeć w głąb naszych doświadczeń, zachowań z przeszłości i spojrzeć na to z innej perspektywy? 

Na pewno z łatwością przywołasz wspomnienia, sytuacje, w których czułeś dylemat, sprzeczne emocje, kiedy część ciebie chce podjąć taką decyzję, inna mówi nie rób tego a kolejna podpowiada, zastanówmy się najpierw. 

Nasz umysł składa się z wielu części, które czasem są odrębne a nieraz współgrają z sobą. 

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że to jest to nasza naturalna struktura i mechanizm.

Terapia IFS ma na celu skoncentrowanie się na wewnętrznych relacjach między naszymi częściami, procesach myślowych, zrozumieniu zachowań tak, aby wypracować najlepsze warunki i środowisko dla każdej części co zapewni naszemu systemowi spokój, harmonie i akceptacje.

 

JAK TERAPIA MOŻE POMÓC?

Terapia IFS pomaga nam zrozumieć mechanizmy naszych zachowań, motywacji oraz odczuwania emocji, a także pozwala spojrzeć na podstawowe problemy z innej perspektywy. Uczy nas budować lepsze relacje wewnętrzne i zewnętrzne. Dzięki akceptacji, uważności i dostrzeganiu wszystkich swoich części możemy stać się swoim najlepszym przyjacielem, bez osądzania z pełną otwartością i zrozumieniem.

Może to być szczególnie pomocne, jeśli:

  • czujesz, że stanąłeś w miejscu, coś Cię blokuje, nie jesteś w stanie podejmować decyzji, targają Tobą sprzeczne emocje,
  • chcesz odnaleźć motywacje, chęci do działania i moc zaangażowania do życia, pracy, relacji,
  • czujesz się w sytuacji bez wyjścia, utknąłeś, przytłacza Cię poczucie braku sił, pomysłów i niemoc,
  • odczuwasz stres, napięcie i nie radzisz sobie w relacjach i komunikacji, zarówno z samym sobą jak i innymi,
  • powracają do Ciebie złe emocje, mimo akceptacji i pracy nad sobą nadal odczuwasz niepokój, gniew, smutek, bezsilność lub przygnębienie.

Spojrzenie na konkretną część Ciebie z pełną uważnością, ciekawością i troską, tak by poczuła się ona zaopiekowana i dostrzeżona, sprawia, że  tworzysz i wybierasz najskuteczniejszy nowy model zachowania, który bez wpływu przeszłości jest odpowiedni w danej sytuacji.

REZULTATY TERAPII 

Terapia IFS przyspiesza rozwój osobisty i zdolność rozumienia, dlaczego targają nami takie, a nie inne emocje, co wyzwala w nas dane zachowanie, co się w nas dzieje (mechanizmów zachodzących zarówno w naszym wewnetrznym jak i zewnętrznym systemie). Bardzo często już sama świadomość posiadania część i ich akceptacja sprawia, że zaczyna dziać się magia. Odczuwamy wewnętrzny spokój, harmonię, poszerzamy perspektywę, dzięki czemu stwarzamy sobie przestrzeń w naszym wewnętrznym systemie.

Podczas sesji, klient odkrywa i poznaje swój wewnętrzny świat, zanurzając się w nim coraz to głębiej. Z sesji na sesje, a także w życiu codziennym dzięki samoświadomości i uważności na swoje części, rozwija w sobie poczucie sprawnie działającego systemu, w którym dzięki wewnętrznej znajomości i przejrzystości może sprawnie współistnieć.

IFS jest wysoce skutecznym sposobem podejścia do naszej psychiki i jest uznawany za psychoterapię opartą na dowodach.​ Jest opisywany jako „jedna z najbardziej innowacyjnych, intuicyjnych, kompleksowych i transformacyjnych terapii, jakie pojawiły się w obecnym stuleciu” (G. Mate, 2020)

DLA NOWYCH KLIENTÓW:

Umówienie bezpłatnej 30-minutowej konsultacji online,
podczas której poznamy się
oraz porozmawiamy o Twoich potrzebach.

DLA KLIENTÓW, KTÓRZY ROZPOCZĘLI TERAPIĘ:

Umawianie kolejnych sesji terapeutycznych online.
Ta opcja przeznaczona jest dla klientów, którzy mają już uzgodniony plan terapii i podpisany kontrakt.